SHIH - TZU KLUB EVROPA

KÁRNÝ ŘÁD

SHIH - TZU klub EVROPA, z.s. Valašské Meziříčí, Havlíčkova 868/23

§ 1 Účel kárného řádu

Tento kárný řád upravuje postup kontrolních a kárných orgánů spolku SHIH - TZU klub EVROPA, z.s. (dále jen KKK), práva a povinnosti účastníků kárného řízení a úkony, které s kárným řízením bezprostředně souvisejí tak, aby byl nejen spolehlivě zjištěn skutkový stav kárného provinění, ale i uloženo odpovídající kárné opatření (trest).

§ 2 Kárné provinění

 1. Kárného provinění se dopustí člen spolku SHIH - TZU klub EVROPA, z.s., který byť i z nedbalosti

a) porušuje stanovy, směrnice, řády a jiné normativy spolku a ČMKU

b) neplní rozhodnutí příslušných orgánů spolku

c) při výstavách, chovatelských akcích, pořádaných spolkem SHIH - TZU klub EVROPA, z.s., ČMKU a jinými kynologickými organizacemi nevhodně zachází se psem, pokud nejde o trestný čin nebo přestupek a jeho chování neodpovídá slušným mravům v duchu morálního kodexu.

d) hanobení spolku a členů klubu, porušení morálního kodexu

2. Kárné provinění nelze projednat, uplyne-li od jeho spáchání tři roky.

§ 3 Kárné opatření

1. Kontrolní a kárná komise (dále jen KKK) může za kárné provinění uložit kárné opatření.

2. Kárnými opatřeními jsou:

a) písemné napomenutí

b) zákaz chovu až na 2 roky

c) finanční pokuta do výše až 20000 Kč

d) vyloučení ze spolku

e) odebrání funkce

f) Pokud se člen klubu opakovaně, v průběhu 5 let, dopustí stejného kárného provinění, může KKK udělit trest na horní hranici

g) KKK může nakázat HPCH osobní návštěvu chovatelského zázemí

3. Při rozhodování o tom, jaké kárné opatření má být uloženo, je nutno mít na zřeteli především jeho výchovný účel. Je nutno objektivně zjistit skutkový stav a dbát na to, aby opatření bylo přiměřené závažnosti provinění.

4. KKK může po projednání případu v kárném řízení vyslovit vinu kárně obviněného, a přesto upustit od uložení kárného opatření, zejména tehdy, jestliže se kárně obviněný přiznal, projevil účinnou lítost, nahradil způsobenou škodu apod.

5. KKK může též rozhodnout, že se kárné rozhodnutí po nabytí právní moci uveřejní na stránkách klubu.

6. Bylo-li kárným rozhodnutím uloženo kárné opatření a to zákazem chovu, zašle výbor SHIH - TZU klub EVROPA, z.s. pravomocné rozhodnutí na Shih-Tzu klub ČR z.s., KCHMPP z.s. a ČMKU k provedení výkonu kárného opatření záznamem v rejstříku chovatelských stanic.

§ 4 Účastníci kárného řízení

Účastníkem kárného řízení je člen spolku SHIH - TZU klub EVROPA, z.s., proti němuž bylo zahájeno kárné řízení (kárně obviněný).

§ 5 Práva kárně obviněného

Kárně obviněný má právo:

a) Vyjádřit se k návrhu na zahájení kárného řízení a ke kárné žalobě.

b) Nahlížet do kárného spisu a činit si z něho výpisy (i fotografické).

c) Navrhovat provádění důkazů.

d) Účastnit se jednání před KKK, klást otázky svědkům a znalcům, vyjadřovat se k prováděným důkazům a během řízení se vyjadřovat k věci samotné.

e) Podávat opravný prostředek k soudu proti rozhodnutí KKK v případě, že již podle Stanov nebo tohoto Kárného řádu nelze řádný opravný prostředek podat.

f) Zvolit si po podání kárné žaloby z řad členů spolku svého zástupce, zástupcem si může zvolit i advokáta. Zastoupení je možné použít na základě udělení ověřené písemné plné moci, která je v jednom originále předložena KKK.

§ 6 Kárné orgány

1. Kárné orgány jsou:

a) Kontrolní a kárná komise (dále jen KKK) – jako orgán základního stupně, která projednává a rozhoduje o kárných proviněních podle tohoto kárného řádu.

b) Členská schůze – jako odvolací orgán, který projednává a rozhoduje o odvoláních proti rozhodnutím KKK.

§ 7 Kontrolní a kárná komise (dále jen KKK)

1. KKK ve složení předseda a dva členové volí a odvolává členská schůze z řad členů spolku.

2. Předsedou a členem KKK nemůže být jmenován člen výboru spolku ani osoba blízká členům výboru.

3. Kárné řízení zahajuje KKK na základě vlastního zjištění, kontroly nebo podnětu některého z členů spolku, popřípadě doručeného písemného podnětu jiné osoby a to nejpozději do jednoho měsíce od data doručení podnětu k projednání kárného obvinění respektive kárné žaloby dále jen „kárná žaloba“. KKK je povinna stíhat každé kárné provinění člena spolku, o němž se při výkonu své funkce dozví. Jakmile se KKK dozví, že se člen spolku mohl dopustit kárného provinění, je KKK povinna učinit vše pro to, aby věc byla náležitě objasněna a to s největším urychlením celé věci, přitom dbá zejména, aby nedošlo k promlčení kárného stíhání.

4. Z rozhodování o projednávání věci je vyloučen člen KKK, u něhož lze mít důvodnou pochybnost o jeho podjatosti pro jeho poměr k projednávané věci, k účastníkům nebo jejich zástupcům. O vyloučení člena kontrolní a kárné komise rozhoduje členská schůze na svém mimořádném, nebo běžném zasedání na návrh kárně obviněného, nebo kteréhokoliv z členů kontrolní a kárné komise. Členská schůze může člena nahradit pouze pro uvedený případ jiným členem spolku nebo odvolání podjatého člena zamítnout.

§ 8 Zahájení kárného řízení

1. Kárné řízení (dále jen „řízení“) se koná na základě „kárné žaloby“ tzn.  písemného podnětu nebo na základě zjištění jiných relevantních skutečností při výkonu pravomocí KKK. Kárné řízení je neveřejné.

2. Řízení je zahájeno, jakmile je KKK podnět písemně doručen, popřípadě KKK zahájí řízení z vlastního podnětu

3. Řízení může KKK při neveřejném zasedání zastavit usnesením, jestliže:

  1. členství ve spolku kárně obviněného bylo již ukončeno
  2. kárná žaloba byla podána opožděně a skutek je již promlčen (po 3letech)
  3. jde-li o provinění, za které již bylo kárně obviněnému pravomocně uloženo kárné opatření
  4. kárně stíhaný zemřel nebo je nezpůsobilý k právním úkonům

4. Předseda KKK písemně doručí kárně obviněnému do vlastních rukou stejnopis „kárné žaloby“ a oznámení termínu a místa ústního projednávání žaloby. Současně mu určí lhůtu, ne kratší než 10 dnů, v níž se ke kárné žalobě může vyjádřit. V pozvání k ústnímu projednávání kárné žaloby musí být kárně stíhaný upozorněn na následky bezdůvodného nedostavení se k jednání. Nedostaví-li se kárně stíhaný, který byl řádně pozván ke kárnému jednání bez řádné omluvy, může kárná komise jednat a rozhodnout v jeho nepřítomnosti.

5. Kárně obviněný musí mít od doručení předvolání k ústnímu projednávání žaloby nejméně pětidenní lhůtu na přípravu; nebyla-li lhůta dodržena, je možno konat jednání jen s jeho souhlasem. (i formou doložitelné SMS komunikace, emailem).

§ 9 Jednání

 1. Jednání KKK je neveřejné. Na žádost může kontrolní a kárná komise po předchozím vyjádření kárně obviněného připustit účast dalších osob, zejména toho, kdo byl činem obviněného dotčen na svých právech.

2. O jednání se pořídí zápis, který diktuje předseda KKK. Zápis má poskytovat výstižný obraz o průběhu jednání. Mimo to musí být v zápise uvedeno den a místo jednání, složení kontrolní a kárné komise, jméno a příjmení kárně obviněného včetně data narození a aktuálního bydliště, aktuálního telefonického spojení a v případě, že si zvolil zástupce i jeho nacionále.

3. Po zahájení jednání přednese předseda KKK žalobu. Poté umožní kárně obviněnému, aby se k žalobě vyjádřil. V případě zastoupení na základě plné moci umožní vyjádření jeho zástupci. Není-li přítomen, nebo nevyužil-li právo se ústně vyjádřit, přečte se jeho písemné vyjádření k žalobě.

4. Poté následuje dokazování. Za důkaz slouží vše, co může přispět k objasnění věci. Ukáže-li se v průběhu jednání potřeba doplnit řízení důkazy, jež nelze hned opatřit, KKK jednání odročí.

5. Po skončení dokazování udělí předseda KKK slovo k závěrečné řeči. Nejprve hovoří předseda KKK, poté případně zástupce obviněného a naposledy se vyjadřuje obviněný. Je-li kárně obviněných více, určí pořadí závěrečných řečí zástupců obviněných a obviněných předseda kontrolní a kárné komise.

6. Po ukončeném ústním jednání následuje tajná porada kontrolní a kárné komise. Hlasuje se v abecedním pořádku s tím, že předseda kontrolní a kárné komise hlasuje jako poslední. Rozhoduje většina hlasů. Nejprve se hlasuje o vině, v případě uznání viny se obdobně hlasuje o konkrétním kárném opatření.

§ 10 Rozhodnutí

1. Kontrolní a kárná komise může rozhodnout pouze o skutku, který je uveden v kárné žalobě (pokud při šetření vyjde najevo jiné pochybení obviněné osoby, je nutné věc projednat v novém řízení). Uzná-li svým rozhodnutím obviněného vinným, uloží mu kárné opatření. V případě, že vina obviněného není prokázána, KKK jej zprostí žaloby nebo řízení přeruší či zastaví a toto rozhodnutí postoupí výboru spolku jedním stejnopisem.

2. Po skončení porady KKK vyhlásí předseda KKK rozhodnutí s jeho odůvodněním a poučením o opravném prostředku.

3. Rozhodnutí se vždy vyhotoví písemně. Rozhodnutí musí obsahovat složení KKK, den a místo vyhlášení rozhodnutí, jméno a příjmení kárně obviněného (případně jeho zástupce), včetně data narození, současného bydliště, popis skutku s označením místa a času jeho spáchání, výrok o vině, výrok o kárném opatření popřípadě rozhodnutí o upuštění od uložení sankce, výrok o úhradě nákladů řízení, odůvodnění rozhodnutí a poučení o opravném prostředku. V odůvodnění rozhodnutí musí být přesně, stručně a výstižně uvedeno, na základě kterých zjištěných skutečností a důkazů bylo rozhodnutí vydáno. Rozhodnutí podepíše předseda KKK. Opis rozhodnutí se doručí nejpozději do 15 dnů po vyhlášení do vlastních rukou kárně obviněnému, v případě zastoupení jeho zástupci. Ve stejné lhůtě se opis zašle výboru spolku.

§ 11 Opravné prostředky

1. Rozhodnutí kontrolní a kárné komise lze napadnout odvoláním. Odvolání může podat kárně obviněný a to písemně u kontrolní a kárné komise do 15 dnů ode dne doručení písemného vyhotovení kárného rozhodnutí. Odvolání je podáno včas, bylo-li v uvedené lhůtě podáno k poštovní přepravě. (rozhoduje razítko dne podání)

2. Včas podané odvolání má odkladný účinek. Odvolání podané opožděně kontrolní a kárná komise zamítne. Předseda KKK je oprávněn ve výjimečných případech prominout zmeškání lhůty k podání odvolání, jestliže kárně obviněný zmeškal lhůtu z omluvitelného důvodu a podal návrh na prominutí zmeškání lhůty do 15 dnů po odpadnutí překážky společně s odvoláním.

§ 12 Řízení o odvolání

1. O odvolání rozhoduje členská schůze spolku. Na lhůtu pro předvolání k jednání, na účast při něm a na jeho průběh se užije obdobně ustanovení o jednání před kontrolní a kárnou komisí. Důkazy se však zpravidla neprovádějí.

2. Členská schůze na svém jednání přezkoumá zákonnost a odůvodnění všech výroků napadeného rozhodnutí i věcnou správnost řízení, jež mu předcházelo.

3. Zjistí-li členská schůze spolku v napadeném rozhodnutí vady, napadené rozhodnutí zruší a ve věci, pokud může nové rozhodnutí učinit na podkladě skutkového stavu, který byl v napadeném rozhodnutí správně zjištěn případně doplněn v rámci odvolacího řízení, rozhodne hlasováním. Jinak vrátí věc kontrolní a kárné komisi, aby ji v potřebném rozsahu znovu projednala a rozhodla.

4. Členská schůze nemůže sama uznat kárně obviněného vinným kárným obviněním, pro něž byl napadeným rozhodnutím zproštěn kárné obžaloby. V takovém případě vrátí věc kontrolní a kárné komisi, aby ve věci znovu jednala a rozhodla.

5. Proti rozhodnutí členské schůze spolku se nelze odvolat. Rozhodnutí nabývá právní moci vyhlášením a v případě nepřítomnosti kárně obviněného, nebo jeho zvoleného zástupce, jeho doručením.

§ 13 Náklady řízení

Člen spolku, který byl uznán pravomocně vinným, je povinen zaplatit spolku náklady, které v průběhu řízení vznikly.

§ 14 Výkon kárného opatření

 1. Pravomocné rozhodnutí kárného orgánu doručí předseda kontrolní a kárné komise výboru spolku.

 2. Bylo-li kárným rozhodnutím uloženo kárné opatření, zašle výbor spolku pravomocné rozhodnutí  ostatním  klubům zastřešující plemeno shih-tzu a na příšlušné pracoviště ČMKU.

3. Rozhodla-li KKK o uveřejnění pravomocného kárného rozhodnutí v odborném tisku, zašle výbor spolku opis kárného rozhodnutí, případně stručný a srozumitelný výtah s komentářem příslušné redakci odborného kynologického tisku se žádostí o uveřejnění.

4. Byla-li kárným rozhodnutím uložena povinnost k úhradě nákladů kárného řízení dle §14 a kárně postižený tuto povinnost nesplnil, vyzve výbor spolku písemně kárně postiženého, aby do 15 dnů ode dne doručení této výzvy náklady kárného řízení uhradil. Nezaplacení bude posuzováno jako hrubé porušení organizační kázně člena spolku s možností trvalého vyloučení ze spolku.

§ 15 Závěrečná ustanovení

1. Tento kárný řád nabývá platnosti po schválení Členskou schůzí dne 20.5.2023

 

odkaz: https://shih-tzu.wbs.cz/karny_rad_klub_evropa_20.5.2023.pdf

 

 

 

aktualizováno: 25.02.2024 00:06:46